14. Mezinárodní letní klarinetové kurzy Domažlice


1. 7.- 2. 7. 2023 hráči do 15 let, je nutný doprovod dospělé osoby
2. 7.- 9. 7. 2023 sólový kurz pro starší 15 let
2. 7.- 9. 7. 2023 kurz komorní hry


Lektoři: Ludmila Peterková, Vitor Fernandes a Marek Švejkar

Klavírní spolupráce: Lenka Korecká

Kurzy jsou určeny mladým klarinetistům, kteří mají zájem o svůj nástroj a především o hudbu. První dva dny je workshop pro děti do 15 let s rodiči nebo učiteli, mohou se zde poradit, něčemu přiučit a také se navzájem poznat.
Následující týden je intenzívní kurz pro pokročilejší klarinetisty od 15 let završený společnými koncerty. Letos se opět mohou hlásit i komorní soubory, kterým je určen kurz komorní hudby.

Tento projekt je realizován za finanční podpory města Domažlice, Nadace Život Umělce a firmy Buffet Crampon.
Děkujeme všem partnerům!

Vitor Fernandes – klarinet (Portugalsko)

Jako držitel 2. ceny z prestižní soutěže v Ženevě 2018 a 1.ceny ze soutěže v Ghentu 2017, je portugalský  klarinetista Vitor Fernandes  od svých 28 let považován za jednoho z nejvýznamnějších klarinetistů své generace.

Svá hudební studia začal jako sedmiletý v malé dechové kapele ve svém rodném městě. Od té doby získal mnoho cen ze soutěží po celém světě.

2019 vyhrál konkurz na pozici sóloklarinetisty v London Symphony Orchestra.

V poslední době se věnuje sólové a komorní hudbě, hrál např. v Paříži, Londýně, Berlíně, Ženevě, Curychu, Benátkách, Mexico City, Soulu, Hong-Kongu, Tai-Pei, Singapuru, Pekingu, Dubaji, Lublani, Sofii a dalších.

V sezóně 2023 ho čekají koncerty v Evropě, Japonsku, Tchajwanu, Peru a Mexiku.

Nejvýznamnější koncerty byly během jeho asijského turné 2019 s klavíristou Dmitrijem Šiškinem v National Concert Hall v Taipei a také provedení kvintetů Brahmse a Mozarta v Queen Elisabeth Music Chapel 2022.

Vitor Fernandes se také velmi rád věnuje výuce, jako hostující pedagog působí na National Taipei University of Arts, National Taiwan University of Education, Central Conservatory v Pekingu, School of the Arts v Singapuru. Také vyučuje na mnoha kurzech v Portugalsku, Polsku, Nizozemí a Mexiku. S úspěchem připravil již studenty na školy typu CNSM v Paříži, Royal Academy of Music v Londýně nebo Hochschule Bern (Švýcarsko).

Marek Švejkar – klarinet

Marek Švejkar (*1995), první český klarinetista přijatý na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris, vítěz mnoha mezinárodních soutěží, stipendista Fondation de France, Mécénat Société Générale, Fondation Legs Jabès, The Kellner Family Foundation, podpořen Pavlem Tykačem, bývalý člen Akademie komorní hudby a pedagog na Hudebním gymnáziu České Budějovice.

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídách Ludmily Peterkové a Milana Poláka a studium koncertního diplomu na Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris u Francka Ameta a Paula Meyera. Je absolventem a nositelem Premier Prix na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris ve třídách Philippa Berroda a Jerôma Comta. Postupně začal sbírat zkušenosti z velkého množství koncertů i hudebních soutěží, např: Concorso Internazionale per Clarinetto Carlino (IT) – 1. cena; Markneukirchener Wettbewerb (DE) – absolutní vítěz; Soutěž konzervatoří a hudebních gymnázií ČR – 1. cena; Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych (POL) – 1. cena; Concorso Internazionale per Clarinetto Bari „Saverio Mercadante“ (IT) – 1. cena; Klarinetová soutěž „Czech Clarinet Art“ (CZ) – 1. cena; Concorso Internazionale per Clarinetto Breno (IT) – 2. cena. Již několik let se specializuje na tvorbu Pierra Bouleze a v současné době je studentem postgraduálních studií.

V roce 2023 vystoupí s Janáčkovou filharmonií Ostrava a o pár měsíců dříve v rámci abonentní sezóny Filharmonie Brno. V tomto roce Marek vystoupí na summitu EU v Káhiře a ve Štrasburku. Od roku 2022 aktivně spolupracuje s firmou Vandoren. V roce 2019 byl pozván do Washingtonu D.C., kde měl poctu vystoupit při oslavách 30. výročí Sametové revoluce a v tomto roce rovněž vystoupil se členy Karajan Akademie Berlínské filharmonie v Berlíně. O rok dříve si zahrál s Orchestre de Paris a Ensemble Intercontemporain v Pařížské filharmonii pod taktovkou Daniela Hardinga, Matthiase Pintschera a Sakari Oramo. Ve stejném roce se dočasně stal členem uskupení Ensemble ECCE, který je zaštítěn IRCAM (Institutem pro tvorbu moderní hudby). Dále byl pozván na svůj sólový debut v rámci festivalu Pražské jaro, který proběhl v květnu 2017 v pražském Rudolfinu. Spolupracoval se sólistkou Evou Garajovou při nahrávání alba pro ArcoDiva a zároveň byl pozván k natáčení sólového alba Philippa Berroda. V roce 2015 byl úspěšně vybrán do Akademie komorní hudby, kde do roku 2020 působil a v lednu roku 2014 vystoupil jako sólista s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Lenka Korecká – klavír

Lenka Korecká(za svobodna Korbelová) nar. 1991 absolvovala klavír na Základní umělecké škole v Chrudimi u p. uč. Věry Novákové a poté na Konzervatoři v Teplicích u profesorky Věry Vlkové. Studia završila na Akademii múzických umění v Praze u prof. Ivana Klánského. Je rovněž absolventkou Mezinárodní Klavírní Akademie ,,Incontri con Maestro’‘ v Itálii, kde studovala klavír u Maestra Vovky Ashkenazyho.
Má za sebou několik sólových recitálů, koncertů s orchestrem po České republice i v zahraničí a věnuje se komorní hře.
V roce 2009 spolupracovala se světoznámým českým výrobcem klavírů, firmou Petrof. Je sólistkou mezinárodního orchestru Europera, s nímž koncertovala v zahraničí – Polsko, Německo, sezóna 2010/2011. Se Severočeskou filharmonií Teplice absolvovala Konzervatoř v Teplicích Klavírním koncertem c moll od S. Rachmaninova. S dalšími orchestry provedla mnoho klavírních koncertů od W. A. Mozarta, L. v. Beethovena, přes F. Chopina, P. I. Čajkovského, S. Rachmaninova až ke slavné Rapsodii v modrém od G. Gershwina.
Vystoupila v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms 2013, kde měla Klavírní recital v Lichtenštejnském paláci v Praze. Vystoupila na koncertech v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha v Litomyšli, či v Praze v Břevnovském klášteře. V roce 2015 si jako klavíristka zahrála v čínském velkofilmu natočeném v Praze: ,,Somewhere Only We Know“ (,,Jen my víme, kde“).
Byla pozvána jako hlavní sólistka do Městského divadla v Mostě na koncert Hudební skvosty L. v. Beethovena, kde přednesla během večera dva Klavírní koncerty č. 2 a č. 4 L. v. Beethovena za doprovodu Festival orchestra – Petr Macek a dirigenta M. Peschíka.
Vystoupila v rámci Mezinárodního festivalu Pražské jaro v Rudolfínu spolu s klarinetistou Markem Švejkarem. Dále jako sólistka koncertovala se Severočeskou filharmonií Teplice – Klavírní koncert g moll od A. Dvořáka.
Ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchetsrem a nadací Kalkant natočila Lenka Korecká své debutové sólové album.
V roce 2019 byla pozvána spolu s klarinetistou Markem Švejkarem k oslavám 30. Výročí Sametové revoluce do Washingtonu D.C., kde měli tu čest hrát politicky významným osobnostem.
Ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem natočila klavírní recitál formou video koncertu.
V minulém roce vystoupila spolu s Markem Švejkarem v Káhirské Opeře v rámci předsednictví ČR v EU. Několikrát vyučovala jako lektor na Klavírních kurzech v Kadani. Nyní je pedagožkou na Konzervatoři Pardubice.
Je laureátkou řady národní i mezinárodních soutěží:
– 2.cena na soutěži Prague Junior Note (2006) + zvláštní cena za provedení skladby B. Martinů,
– 3. Cena na Mezinárodní Schubertově soutěži, Jeseníky 2009 Klavírní duo
+ zvláštní cena za provedení skladby A. Dvořáka
– 4. cena na Mezinárodní soutěži Slovanské hudby v Paříži ( Francie 2009)
– 2. cena na Mezinárodní soutěži B. Smetany (2010)
– Čestné uznání na Mezinárodní soutěži B. Martinů (2011) a hlavní cena za nejlepší provedení skladby B. Martinů – Oceněná skladba Fantazie a Toccata B. Martinů následně vydána na propagační CD Nadace B. Martinů